Elamusõhtusöök Tallinna vanalinna Olde Hansa restoranis
Olde Hansa asub Tallinna vanalinnas kohe Raekoja platsi läheduses aadressil Vana turg 1. Kes iganes on vanalinnas jalutanud on kindlasti seda uhket ajaloolist maja märganud, mille ees ka alati nö hobuvanker maitsvate pähklitega 🙂
Olde Hansa uuendas just oma menüüd ja käisin taas uudistamas, mida head paremat nad nüüd külalistele pakuvad 🙂 Menüü ise on juba nii suur ja uhke, et võib ka pikemalt uudistama jääda. Seal on lisaks ka erinevaid jutustusi ja roogade nimed ning kogu kirja pandu on kiitust väärt!
Olde Hansa restoran on tegutsenud juba alates 1998 aastast, mis on ühe korraliku toidukoha kohta väga uhke ja auväärt tunnustus! Üle 700 aasta vanuste kiviseine vahel luuakse nüüd taas 15.sajandi elu tehes seda võimalikult elutruult.
Teenindajad on sisse elanud hansaaegsesse rolli nii hästi, et elamusõhtusöögi ajal unustad korraks justkui päris elu – nad räägivad ja väljendavad kõike nii nagu kuskil mujal Tallinnas ega ka Eestis kogeda ei saa.
Juba aastaid on olnud restorani peakokk Emmanuel Wille, kelle käe all valmivad imelised road. Tundub, et Emmanuel teab suussulavate hõrgutiste valmistamise saladust. Kõiki roogasid küpsetatakse madalal temperatuuril pikaaegselt, mis säilitab liha või köögiviljade pehmuse, mahlasuse, värvuse ja samuti intensiivistab maitse.
Eriline restoran Tallinna vanalinnas ootab külalisi lausa kolmele korrusele kokku 300 istekohaga. Kõikjal on küünlavalgus ja keskaja hõng.
Lauale toodi suured pätsid sooja leiba ja saia. Nagu keskajal kombeks, siis murdis igaüks ise endale sobiva tüki 🙂 sai on mõnusalt pähkline ja leib on imeline – selline lihakas ja soolakas. Kõrvale pakuti eelroogadeks kadakajuustu, erinevaid hummuseid, soolalõhe, krabisõrgasid ja lisaks vürtsidega marineeritud kurke. Kõik oli suurepärane!
Ainuüksi Olde Hansa lauanõud on juba imetlust väärt 🙂 pokaalide suurused on märkimisväärsed 🤩
Pearoaks valisin Bürgermeistri ulukifileed (39 eur), mis koosnes kolmest erinevast lihast (hirv, põder ja metssiga) koos veel hea ja paremaga. Kõige rohkem maitses mulle pipraselt maitsestatud ülipehme hirvefilee, seejärel põder ja metssiga. Siga viimasel kohal kuna ma tegelikult seda liha ei tarbi, aga praegu tegin erandi ja ka see oli teistmoodi kui tavapärane. Hea pehme ja sellist kõrvalist nö ”seamaitset”, mida ma muidu tunnen sellel ei olnudki 🙂 Seenekaste on kõrval tõsiselt hea ja muidugi sellist suitsust hapukapsast ei saa ka ilmselt kuskil mujal kui siin. Kõikide roogade juurde on majarahvas valinud ideaalselt sobivad joogid, mis menüüs kenasti iga roa juures ka kirjas on.
Üks pearoog, mille võttis lauakaaslane ei jätnud mind mitte üldse külmaks 🙂 Seda sooviksin teinekord ise minna proovima – Maailmamerede harmooniline kooslus (39 eur), mis koosneb lõhefileest, kalamarjast, pastinaagipüreest ja veel heast paremast. Nägi lihtsalt nii hea välja.
Taimetoitudest oli väga efektne Leegitsev nauding (26.5 eur), mis pandi kõikide külastajate ees korraks põlema ja seejärel kustutati. Lauakaaslase sõnade järgi oli väga maitsev olnud 🙂
Kõige lõpetuseks pakuti Olde Hansa klassikalist magustoitu: Aadlike sametist hõrgutist ehk roosipudingut (8 eur). Väga nö roosise maitsega 🙂 , aga koos kõrvale sobiliku joogiga on mõnus kooslus. Icewine ja roosipuding täiendavad üksteist!
Igal õhtul, välja arvatud esmaspäeval, on majas ka Olde Hansa muusikud, kes oma keskaegsetest pillidest imetabaseid viisisid välja võluvad. Moosekandid astuvad järgemööda üles kõikides Olde Hansa söögikambrites.
Huvitav fakt ka: sõnad ‘Olde’ ja ‘Hansa’ tulevad vanalt Saksamaalt ja tähendavad koos vana hõimu. Olde Hansas on ka väga tähtsal kohal vürtside kasutamine. Kaneelid, kardemon, ingver, must pipar, safran, muskaat ja nelk – need on Olde Hansa toitude südameks.
Vaata Olde Hansa kodulehelt rohkem infot ja broneeri laud vabalaud.ee lehe kaudu.